Co na sebe podle sportovní aktivity?

5. ledna 2024

Co na sebe podle sportovní aktivity?

S novým rokem je potřeba vyrazit někam do přírody, zvednout se z pohodlí gauče a znovu se čerstvě nadechnout. Co vy na to? Jdete to do toho? Oblečení Montane vás ven určitě dostane, přinášíme vám doporučení, jak se na jednotlivé aktivity vhodně, a hlavně účelně obléknout.

Montane nabízí vhodná doporučení, jak pro dámy, tak i pány, pro jednotlivé sportovní aktivity:

Fastpacking – aktivní pohyb v horách

Fastpacking je o rychlém a lehkém pohybu. Oblečení včetně vybavení musí být ultralehké a snadno sbalitelné, přesto vás musí udržet spolehlivě v teple a suchu. Jednotlivé vrstvy oblečení musí mezi sebou vzájemně spolupracovat a vyrovnat se s vyšším sportovním výkonem, když zdoláváte vrchol.

S ultralehkým vybavením můžete nést více zásob, což zvyšuje vaši nezávislost a schopnost být mimo civilizaci déle, bez potřeby častého doplňování zásob. Lehké vybavení znamená nižší hmotnost na zádech, menší fyzické zatížení, což může přispět pozitivně k menší únavě a lepšímu výkonu v průběhu celé výpravy.

Je však důležité si být vědom toho, že ultralehké vybavení obvykle není tak odolné jako těžší alternativy. Zvažte pečlivě, zda je vhodné pro konkrétní podmínky a typ aktivity, kterou plánujete. V extrémních podmínkách, jako jsou extrémní výšky nebo náročné horské prostředí, může být někdy nutné obětovat něco na úkor lehkosti ve prospěch odolnosti a spolehlivosti vybavení.

Turistika

Úplné ponoření se do venkovního prostředí je luxus, po kterém jednou za čas všichni toužíme. Dostat se pryč z divočiny pracovní do té přírodní dělá na duši opravdu zázraky. Rozhodně doporučujeme!

Turistika poskytuje efektivní cvičení pro celé tělo. Pohyb v přírodě zlepšuje kondici, posiluje svaly a podporuje celkovou pohyblivost, můžete sdílet zážitky s přáteli nebo rodinou. Společně strávený čas může posílit vztahy.

Horolezectví

Pro takovou drsnou a exponovanou aktivitu je potřeba technické horolezecké oblečení a vybavení. Nepromokavé bundy a kalhoty, na které se můžete spolehnout, stejně jako technická základní vrstva a zateplená vrstva, která odvádí pot od pokožky a udržuje vás v teple. Musí být odolné vůči oděru, pohyblivé a schopné odolat vlhkosti.

Zimní výpravy

Sada, která vás udrží v teple při teplotách pod bodem mrazu a zároveň vám pomůže, když jste na cestách.  Přizpůsobte své oblečení konkrétním podmínkám a délce výpravy. Důležité je zohlednit počasí, terén a fyzickou námahu během zimní výpravy.  

Termo spodky a tričko z materiálů, které odvádějí vlhkost od těla, jako je merino vlna nebo technické syntetické materiály.  Pokud plánujete chodit v hlubokém sněhu, ochranné návleky na nohy vám poskytnou ochranu nohou a spodní části nohavice před sněhem. 

Přibalte si několik vrstev oblečení navíc, abyste se mohli přizpůsobit měnícím se podmínkám.  Velkou výhodou bude i lehký, ale dostatečně prostorný batoh na uložení dalšího vybavení, náhradních vrstev oblečení, jídla a vody. 

Při výběru oblečení berte v úvahu konkrétní podmínky a délku výpravy. Zohledněte aktivity, kterým se chystáte věnovat, a buďte připraveni na různé povětrnostní podmínky.

Ucelenou nabídku kolekce Montane pro sezónu podzim/zima 2023/2024 naleznete na našich stránkách montane.vertone.cz

Již po tři dekády Montane vyvíjí lehké a prodyšné outdoorové oblečení a vybavení v souladu s měnící se krajinou. Snažíme se vždy navrhnout nadčasové a praktické oblečení pro aktivní pohyb. 

Montane je tu již 30 let s vámi!

 „Staňte se jedním z nás, posouvejte své limity, plňte si své sny, není důležitá cesta ani cíl, ale s kým se na své dobrodružství vydáte!“


← Zpět na seznam článků