RECENZE: Bunda Minimus Lite Jacket

7. srpna 2023

RECENZE: Bunda Minimus Lite Jacket

Možná řešíte určité dilema při výběru bundy do deště. Pak je tu možná právě pro vás běžecká bunda Montane Minimus Lite Jacket.

Membránu jste vyloučili kvůli vyšší váze, nižší prodyšnosti a vysoké pořizovací ceně. Zároveň vás zcela neuspokojuje průhledná neprodyšná šustka alá nouzová pláštěnka, protože při své oblíbené činnosti chcete vypadat náležitě k světu. 

Materiál Pertex Shield u bundy Minimus Lite Jacket hned při prvním oblékání překvapí výjimečnou pružností. Upnutý střih, který Montane nazývá „Trim Fit“, je určen pro aktivní pohyb. 

Nikde nic zbytečně nevisí, nevlaje, netře se, nešustí. Díky vysoké elasticitě, však poskytne anatomický střih i dostatek prostoru i pro několik spodních vrstev v chladném či mrazivém počasí. 

Dokonce se mi ji povedlo bez větších útrap navléct přes menší (jarně-podzimní) péřovku, když jsem ji v rámci testování přibalil na dubnový rodinný výšlap na Sněžku ve všelijakém počasí. A tak při svých 215 g a výborné skladnosti dobře nahradí i tu nouzovou pláštěnku.

Slogan nové kolekce Montane „All you need is less“ bundu dobře vystihuje. Nic zbytečného navíc ve jménu maximalizace funkčnosti a minimalizace váhy. Minimus Lite si nastavíte pouze kolem boků a kapuci stáhnete kolem hlavy a obličeje, to je vše, žádné další nastavovátka tu nenajdete a ani je nepotřebujete. 

Vše ostatní bylo nastaveno za vás. Manžety rukávů jsou vespod staženy gumičkou tak, aby neplandaly a držely kde mají. Přesto konec rukávu pohodlně přetáhnete přes hodinky a zpět dvěma prsty i za běhu. Při postavě 186 cm a cca 75 kg mi velikost M padne, jako by ji Montane šilo na mě. U jiných značek většinou kvůli dlouhým rukám sahám po L, které na mě jinak visí jako pytel. Bunda má dvě velké kapsy na břiše. Vnitřní materiál kapes je síťovina. Díky vnitřnímu olemování se však nebojím protržení síťky třeba od klíčů, jak se mi to stalo u jiných podobných bund.

Svou nepromokavost bunda prokázala při tříhodinovém běhu v intenzivním dešti, kdy mě nenechala ve štychu. Už teď se těším na delší liják a náročnější podmínky. Počítám, že mě nezradí ani v nich. Prodyšnost testovat sice neumím, protože se potím i bez bundy v pouhém triku, ale pocitově v porovnání s membránou Goratex Active vnímám rozdíl.

Během pár týdnů testování se bunda dostala na přední příčky mezi mé nejoblíbenější vybavení.

Bunda Montane Minimus Lite Jacket

Pozitiva:
+ Střih (dlouhé rukávy, tvarování manžet)
+ Prodyšnost
+ Skladnost

Negativa:
 • Postrádám pytlík na sbalení

Minimus Lite Jacket je super prodyšná voděodolná vrstva, která je ideální pro běh a vytrvalostní horské aktivity. Tkanina 20 Denier PERTEX SHIELD s plně podlepenými švy nabízí spolehlivou sbalitelnou ochranu, když ji nejvíce potřebujete. Minimalistická sada funkcí o nízké hmotnosti s přidaným elastanem pro aktivní pohyb.

Materiál:

 • vysoce prodyšný a voděodolný elastický 20 Denier Pertex Shield
 • Voděodolnost: 20 000 mm / Paropropustnost: 20 000 g/m2/24h / Hmotnost (M) 215 g


Vlastnosti:

 • plně podlepená konstrukce bundy 
 • plně nastavitelná kapuce s tříbodovým nastavením
 • hlavní zip vhodný do mrazu YKK AQUAGUARD
 • nastavitelný lem se stahovací šňůrkou
 • elastické tvarované manžety rukávů
 • Trim Fit – zúžený, anatomicky tvarovaný střih pro aktivní pohyb
  Hmotnost: 215 g
  Délka zad: 72 cm
  Rozsah velikostí: XS-XXL

V nabídce v dámském i pánském provedení

Tato recenze byla zveřejněna i v oblíbeném běžeckém magazínu RUN/červen 2023

← Zpět na seznam článků