Přes pohoří všech kontinentů

15. ledna 2021

Přes pohoří všech kontinentů

Jenny Tough je dobrodružnou cestovatelkou. Je i Montane ambasadorkou ve Velké Británii a proto ji můžete vidět i na mnoha produktových fotografiích Montane. Specializuje se na vytrvalostní běh ve stylu „fastpackingu“, kde největší předností je rychlý pohyb s minimální zátěží vybavení, pohyb v horách či přírodě na několik dnů.

Pohořími všech kontinentů světa 

Je první osobou, která sama překonala pohoří Ťan-šan, bez jakékoliv externí podpory. V překladu z čínštiny „Nebeské hory“, z ujgurštiny „Hory duchů“, jsou rozsáhlé pohoří ve střední Asii, táhnoucí se rovnoběžkovým směrem v délce asi 2800 km od Kyrgyzstánu po Sin-ťiang. Průměrná šířka pohoří je 300–600 km. Je šestým nejvyšším pohořím na světě.


„Mojí vášní jsou vytrvalostní výzvy, objevování naší nádherné planety a to zejména v horách. Díky svým cestám posouvám své limity a snažím se pokořit veškeré výzvy. Ráda sdílím své příběhy a motivuji ostatní, aby objevili svoje limity, přírodu kolem sebe a zároveň ji chránili.„


Expedice

2019
1. žena - Silk Road Mountain Race

Běh Jižními Alpami, Nový Zéland (Oceánie)

4/7 pohoří ze série Přes pohoří všech kontinentů (obydlených)

 

2018
Běh Bolívijskými Andami (Jižní Amerika)
3/7 pohoří ze série Přes pohoří všech kontinentů (obydlených)


2017
Cestování na Balkáně, tři týdny, 2000 km, + 35 000 m

Pohoří Atlas, Maroko (Afrika)
2/7 pohoří ze série Přes pohoří všech kontinentů (obydlených)

2016
Během přes Ťan-šan, Kyrgyzstán (Asie)
1/7 pohoří ze série Přes pohoří všech kontinentů (obydlených)

2015
Sólo cesta kolem Baltského moře na kole.
Kompletní objetí Baltského moře o délce 3800 km, sólo a
bez podpory, za pouhých 35 dní


Vyrůstala jsem v kanadských Skalistých horách a hory byly pro mě vždy domovem. Díky cestování jsem vždy objevovala společné rysy života v horách a lidí. A proto vznikl projekt nazvaný Pohořím všech kontinentů světa, který vede napříč pásmem všech kontinentů sólo bez externího podpůrného týmu, místy kde žijí původní obyvatelé hor izolovaně od vnějšího městského světa.

V Kyrgyzstánu jsem potkala kyrgyzské kočovníky, kteří žijí v jurtách tradičním způsobem života a byli ke mně převážně přátelští. Berbeři v pohoří Atlas mě přivítali mezi jejich komunitu, která mi pomohla přežít v neuvěřitelně nepřátelském prostředí pouště. V bolívijských Andách, kde byla první síť silnic vytyčena běžci z kmene Inků, kteří byli poslové zpráv, jsem se často ukrývala před horskými bouřemi v městečkách Quechua a Aymara. Byla jsem vždy srdečně vítána i navzdory neustálým varováním o nebezpečí regionu.

Běžet sám bez jakéhokoliv podpůrného týmu jde v souladu s logistickými a fyzickými výzvami. Cestování tímto způsobem mě odkazuje na jistou závislost na těchto malých komunitách obývajících tyto vzdálené regiony. Běhání je zároveň naším společným jazykem – lidé po celém světě tento sport provozují – a vždy mi pomohlo navázat vzájemný vztah mezi lidmi na cestách.

Znamená to více než jen dlouhou cestu a spoustu kilometrů. Nejde jen o fyzickou výzvu přeběhnout přes horský hřeben, je nutno naplánovat vlastní logistiku v cizí zemi, navigovat se divočinou, nosit veškeré vybavení a najít způsob, jak přežít. Upřímně řečeno, běh je ta nejjednodušší část.


Měsíce dopředu před každou výpravou se soustředím na těžký trénink za účelem posílení svalové hmoty, tak aby se vypořádaly s extra zátěží vybavení, studii mapy a všemožné informační zdroje. Satelitní snímky mi pomohou najít vzdálené osady, vodní zdroje nebo neprůchodné úseky. Přesto, běh skrz vzdálené oblasti, kde se pravděpodobně nikdo přede mnou nepokusil projít, přináší velmi malou jistotu, ale díky dlouholetým zkušenostem s pobytem v horách jsem získala odolnost a intuici, abych se vydala po trase, kde žádná cesta neexistuje.


„Na svých cestách často přemýšlím, co pro mě daná výzva znamená, co mě motivuje, abych překonala výzvu, kterou nikdo předtím nepřijal. Vše rozhoduji sama za sebe.“ 


Nyní mám za sebou čtyři výzvy ze série Přes pohoří všech kontinentů (obydlených). Není to závod, nejde o součást sportovních událostí, je to jen cíl, který jsem si stanovila sama pro sebe. Někomu to může připadat jako zbytečnost, ale tahle výzva je důležitá pro mě, kde se každý den snažím dělat to nejlepší co umím, uspět na základě vlastních rozhodnutí. A už jen tato myšlenka může někoho inspirovat k individuálním výzvám.


Pohořími všech kontinentů světa v roce 2020

5/7 Kavkaz (Evropa) - červen 2020

6/7 Skalnaté hory (Severní Amerika) - podzim 2020


„Za dvacet let budete více zklamáni věcmi, které jste neudělali než těmi, které jste udělali.“ Odhoďte zábrany, vystupte ze svojí komfortní zóny, chopte se příležitosti. Zkoumejte. Sněte. Objevujte. „ – Mark Twain

← Zpět na seznam článků