Ke spánku jen Parsecund aneb testujeme spací pytel

26. července 2022

Ke spánku jen Parsecund aneb testujeme spací pytel

Kvalitní noční odpočinek je základem každého dobrodružství. To dělá váš spací pytel jedním z nejdůležitějších součástí vaší výbavy a otázka, jak vybrat ten správný, není tak jednoduchá. Otestovali jsme pro vás Parsec od Thermarest!

Testování prováděl dobrodruh a triatlonista Jan Venca Francke, účastník několika extrémních ultramaratonů na Yukonu a Aljašce, který má bohaté zkušenosti s pobytem v extrémních mrazech v nehostinných končinách. 

Jeho dojmy z testování spacího pytle si můžete přečíst v následujících řádcích.

Konstrukci tvoří systém komor, které jsou důmyslně rozmístěny tak, aby byla chráněna ta správná místa a nedocházelo k sesypávání peří. 

To znamená, že horní část tvoří 60 % náplně, zatímco spodní část využívá 40 %. Výrobce počítá s faktem, že pro spaní budete používat kvalitní karimatku, a proto volí tento poměr náplně. S rozmístěním izolace souvisí i dva odepínatelné popruhy, pomocí kterých připevníte spací pytel ke karimatce a nebudete během spánku cestovat někam mimo podložku. 

Další vychytávkou, kterou stojí za to zmínit, je ergonomická zateplená kapsa (Toe-asis™ Foot Warmer Pocket)  v dolní části spacího pytle, která je tvarována tak, aby rychle zahřála vaše studené nohy. Jedná se o integrovanou kapsu s přidanou izolací, do které zasunete chodidla. Možná to nezní nějak úžasně, ale pokud máte špatnou krevní cirkulaci nebo jste někdy trpěli noční můrou, kdy jste se pokoušeli usnout s nohama, které se tvrdošíjně odmítají zahřát bez ohledu na to, kolik párů ponožek si navlečete, pravděpodobně tento detail oceníte. Když budete mít při zasunutí nohou do kapsy pocit svázanosti, můžete chodidla vytáhnout ven a mít je volně položená na kapse. I tak budou dostatečně izolovaná, protože kapsa poskytuje extra zateplení další vrstvou peří.

Zip je ergonomický, umístěný na levé straně a lehce přístupný, snadno se ovládá a při zapínání se nezadrhává. Z vnitřní strany je po celé délce krytý zateplenou légou, která není zvlášť našitá, ale je to v podstatě horní podšívka s izolací, která přesahuje přes zip. Kolem krku je zateplovací límec, který zabraňuje vnikání chladu dovnitř spacáku. Límec se nedá stahovat, což je možná nedostatek, protože úplně těsně nedoléhá ke krku a občas při změně polohy vám nějaké teplo ze spacáku může uniknout. Spacák je zakončen kapucí, která je dostatečně prostorná a vejde se vám do ní i polštářek. Otvor kapuce je stahovací a v horní části je přidaná zateplovací léga, která chrání vaše čelo. Občas se mi stalo, že jsem si nasadil a stáhl kapuci a chtěl se dívat na hvězdy, ale zateplovací léga mě překrývala oči a nic jsem neviděl. Musel jsem si ji vyhrnout nad čelo.

Trochu mě překvapila kapsa na drobnosti, která je umístěná na vnější straně. Očekával bych ji uvnitř spacáku, když si chcete vytáhnout kapesník, nebo telefon, musíte rozepnout spacák a dostat se do vnější kapsy.

Co se týče teplotního rozsahu udávaného výrobcem a skutečné izolace, řekl bych, že udané hodnoty jsou těsně na hraně. Pohodlí v něm je přibližně kolem 0 °C a těsně pod ní. Limit udávající -6 °C už vám rozhodně nenabídne pohodlí a bude vám zima. Ale to je hodně individuální a záleží na každém jednotlivci. Určitě perfektně funguje loft prachového peří, při vybalení spacáku z kompresního vaku se po protřepání rychle nafoukne a peří začne okamžitě hřát, jakmile vlezete dovnitř. Vodoodpudivá DWR impregnace odolá i nějaké rozumné vlhkosti a trocha sněhu, nebo mrholení nevadí.


Shrnutí:

Parsec 20F/-6°C je skvělý ultralehký péřový spací pytel, který se hodí na minimalistické výlety na jaře a na podzim, kdy vás ještě může překvapit sníh a mráz. 

Díky jeho nízké hmotnosti a velmi malým rozměrům ve sbaleném stavu vám nezabere moc místa v batohu nebo cyklo brašně. 

Vodoodpudivá impregnace svrchního materiálu DWR a hydrofobní peří Nikwax zvládne trochu více vlhkosti než klasické péřové spacáky. To je zvláště příjemné, pokud se chystáte do oblastí, kde hodně prší, nebo budete bivakovat ve žďáráku, kde se vlhkost z vašeho vlastního těla přes noc hromadí uvnitř.

Plusy:

 • nízká hmotnost
 • nehlučný nešustivý materiál
 • malé rozměry ve sbaleném stavu
 • vynikající loft prachového peří
 • husí prachové peří s hydrofobní úpravou Nikwax
 • příjemný a jemný, přesto dostatečně odolný materiál
 • zvýšená izolace ve spodní části chodidel
 • možnost připojení další Thermarest deky nebo přikrývky pro zvýšení teplotního komfortu anebo přeměny na zimní spací pytel
 • připínací stahovací límec, který zabraňuje úniku tepla; vnitřní kapsa na zip a vnější kapsa na zip;
 • obousměrný zip se dvěma jezdci a vnitřní ochranou légou

Mínusy:

 • kapsa na zip z vnější strany
 • obtížnější otevírání pojišťovacího druku u zipu


Spací pytel THERMAREST PARSEC 20F/-6°C

Třísezónní péřový spací pytel

Inovovaný třísezónní péřový spacák dostatečně teplý, lehký, vhodný do náročných podmínek a na dlouhé cesty. Tvar mumie poskytuje teplotní i prostorový komfort (dost prostoru na otáčení).

Spací pytel Thermarest Parsec 20F/-6°C je péřový spací pytel ve stylu mumie, který má ve svém celkovém designu mnoho důmyslností. Vnější a vnitřní materiál tvoří 100% recyklovaný nylon, z vnější strany je 20D Polyester Ripstop s vodoodpudivou impregnací DWR. Podšívka, z materiálu 20D Polyester Taffeta, je příjemná na dotyk. Naplněný je husím prachovým peřím o plnivosti 800 cuin s hydrofobní úpravou Nikwax. To znamená, že prachové peří bylo chemicky impregnováno, aby odolávalo vlhkosti. Jakmile peří bez impregrance navlhne, jeho izolační vlastnosti klesnou téměř na nulu. Hydrofobně impregnované peří je nutností pro dobrodruhy, kteří se chystají tábořit ve vlhkém prostředí.

Další technické prvky spacího pytle:

 • SynergyLink Connectors ™: Odnímatelné popruhy, které spojí spací pytel s karimatkou a zabraňují jeho sklouzávání po karimatce.
 • No-Fuss Zipper: nezadrhávající se zip YKK, umožňuje snadné odvětrání během noci a rychlé ranní vstávání.
 • Toe-asis™ Foot Warmer Pocket: Speciální zateplená kapsa v dolní části, která rychle ohřeje nohy.
 • A navíc: Teplo vodivý límec, oboustranný zip, vnější kapsa na zip, poutka pro připojení další přikrývky, skladovací i kompresní vak.

Vyrábí se ve třech velikostech: small, regular a large. Hmotnost velikosti regular je 805 g. Udávaný teplotní rozsah je 0 °C komfort, -6 °C limit a -23 °C extrém.
← Zpět na seznam článků