Jak na to: vyčištění kempingového vařiče

18. srpna 2022

Jak na to: vyčištění kempingového vařiče

Všichni jsme to už někdy zažili. Ten okamžik hrůzy, kdy pozorujeme, jak se nám ovesná kaše začíná přelévat přes okraj hrnce a stéká přímo na hořák. A i když jsme hrnec vyrvali tak rychle, jak jsme jen mohli, trochu toho pěkného hustého ovesného kalu se podařilo vystříknout přímo na hlavu hořáku. Co teď?

Ať už máte ultralehký plynový vařič, účinný varný systém, nebo odolný vařič na tekutá paliva, tým techniků MSR ze servisního oddělení pro vás připravil několik rad, co dělat a co nedělat při čištění vašeho vybavení. Se vším se už setkali a nyní předávají své zkušenosti dál. V našem článku se dozvíte vice:

  • Jak čistit plynové vařiče?
  • Jak čistit kompaktní varné systémy?
  • Jak čistit vařiče na kapalná paliva?
  • Jak vyčistit jiné nečistoty?

Jak čistit plynové vařiče

Velmi oblíbené plynové vařiče jsou kompaktní, lehké a pohodlné, protože na rozdíl od vařičů na kapalná paliva je nemusíte plnit ani tlakovat. Na druhou stranu je zase nelze opravit doma. Obecným doporučením je, pokud potřebují opravu, pošlete je do servisu – NIKDY se je nepokoušejte rozebírat sami. Existuje však několik kroků, kterými můžete vařič po zanesení rozlitým obsahem vyčistit.

V kempu:

1. Ihned po incidentu vypněte vařič a nechte jej vychladnout.
2. Pokuste se setřít co nejvíce zbytků jídla.
3. Pokud nejsou zbytky příliš velké, můžete vařič znovu zapálit a pokuste se je spálit. Ale pokud je hlava hořáku hodně zanesená, měli byste počkat a vyčistit ji až doma, abyste ji nespálili. Ucpané otvory trysek mohou způsobit hromadění paliva a případně způsobit zpětné spalování a/nebo nebezpečnou situaci.

Doma:

1. Hlavu hořáku můžete na chvíli ponořit do vody, aby zbytky změkly. Snažte se vyhnout ponoření piezo zapalovače, protože by ho to mohlo poškodit.

2. K čištění trysek použijte starý zubní kartáček nebo houbičku, teplou vodu a mýdlo. Nepoužívejte nic příliš abrazivního, jako je ocelová vlna, drátěné kartáče nebo škrabky.

3. Po vyčištění vařič důkladně vysušte na vzduchu, abyste zabránili korozi – během sušení chraňte před přímým slunečním zářením.

Pokud tyto kroky k vyčištění vašeho plynového vařiče nestačí, měli byste jej poslat do výrobcem pověřeného servisu.

Zvláštní poznámka pro vařič PocketRocket Deluxe nebo podobné modely s plastovými díly: K čištění nepoužívejte žádné ropné produkty, protože by to poškodilo plastové bužírky (používané pro piezo dráty), o-kroužky a jakékoli jiné plastové části vařiče.


Jak čistit kompaktní varné systémy

Varné systémy mají vysoce účinné plynové vařiče, které jsou konstruované tak, že se jejich hlava integruje do varné nádoby, aby byl plamen chráněn před větrem a zároveň se maximalizoval přenos tepla. Varné systémy značky MSR zahrnují modely Reactor a Windburner. Hlavy hořáků u těchto vařičů jsou složitější než u běžných plynových vařičů a vyžadují různé metody čištění.

Nikdy hlavu hořáku vařiče Reactor nebo Windburner neponořujte. Místo toho, jakmile vychladne, otočte ho dnem vzhůru, pokuste se lehce protřepat nebo vyklepat co nejvíce jídla a vyčistit ho houbičkou, jak nejlépe to půjde.

Stejně jako u běžných plynových vařičů, pokud tyto kroky nestačí k vyčištění vašeho systému, měli byste vařič poslat do servisu MSR. Ucpaný hořák může zachycovat palivo a případně způsobit zpětné spalování a/nebo nebezpečnou situaci.

Jak čistit vařiče na kapalná paliva

Na rozdíl od plynových vařičů by se měly vařiče na kapalná paliva snadno čistit a opravovat doma i v terénu. Jejich použití dá trochu více práce, ale dobře se s nimi zachází a mohou být spolehlivé po celá desetiletí. Kliknutím sem zobrazíte videa o údržbě vařičů MSR na kapalná paliva.

Abyste se ujistili, že je váš vařič dokonale čistý, prověřte celý systém od palivové láhve, přes vstup až po výstup, zkontrolujte, zda nejsou špinavé a ucpané.

V kempu:

1. Ihned po incidentu, když vařič stále hoří, poklepejte s ním o kámen nebo tvrdý povrch, na kterém sedí, abyste odstranili co nejvíce jídla. To také pomáhá čistící jehle v trysce.

2. Vařič zhasněte a nechte vychladnout. Potom se pokuste setřít co nejvíce zbytků jídla.

3. Pokud zbývající znečištění jídlem není velké, můžete vařič znovu zapálit a pokusit se zbytky spálit.

Doma:

1. Podle pokynů v návodu k použití vařič rozeberte a znečištěné části namočte do vody.

2. K čištění použijte starý zubní kartáček (měkký/střední), teplou vodu a mýdlo. Nepoužívejte nic příliš abrazivního, mnoho vařičů na kapalná paliva má mosazné a hliníkové části, které jsou měkké a snadno se poškrábou nebo poškodí.

3. Do palivového potrubí nastříkejte technické mazivo WD40 nebo minerální olej, abyste odstranili veškeré usazeniny.

4. Chcete-li váš vařič dokonale vyčistit, krátce ho namočte do technického benzínu, nebo lihu, a potom ho otřete.

5. Po vyčištění vařič dokonale vysušte, abyste zabránili korozi.


Jak vyčistit jiné nečistoty

Koroze způsobená slanou vodou
Vezměte měkký vlhký hadřík a vařič otřete co nejdříve. Nenechávejte sůl na kovu dlouho, protože by mohla vařič poškodit.

Roztavený plast
Pokud omylem na vařiči roztavíte, nepokoušejte se ho vypálit. Místo toho vařič ihned zhasněte a nechte vychladnout. Jakmile plast vychladne, odloupněte ho, nebo ulomte co nejvíce. Dávejte pozor, abyste nepoškodili kov.

Čištění adaptéru LowDown Remote Stove Adapter

Široká základna s palivovým potrubím tvoří jeden kompaktní celek a promění ultralehký plynový vařič na stabilní nízký vařič, na kterém můžete použít větší hrnce pro skupinové vaření. Posouvá také ovládání plamene od samotného vařiče ke vzdálenější části u plynové kartuše, takže můžete snadno regulovat plamen bez rizika popálení se o nádobu.

Pokud se adaptér znečistí rozlitým obsahem při vaření, jednoduše ho otřete hadříkem a vodou a nechte vysušit.

Vybírejte z produktů v našem katalogu:


← Zpět na seznam článků