Co znamená pro Montane pojem udržitelnosti?

14. července 2023

Co znamená pro Montane pojem udržitelnosti?

Víme, že pro mnohé z vás, je problematika udržitelnosti stále důležitějším tématem. Vzhledem k tomu, že se stále více lidí snaží prozkoumávat outdoor zodpovědně a nakupovat uvědoměle, snažíme se i my v Montane, pomoci zajistit transparentnost týkajících se našich rozhodnutí o nákupu látek a materiálu.

Lidově řečeno, Země, kterou přenecháme našim dětem, by měla být minimálně ve stejném stavu, v jakém jsme ji dostali od našich předků.

Proč udržitelnost?

Počínaje létem 2022 byla definována kritéria pro testování našich produktů. Tyto kritéria určují, které položky v našem sortimentu obsahují největší množství materiálů, které jsou šetrnější pro planetu.

V našem sortimentu najdete produkty s označením „More Sustainable Choice(Udržitelnější volba), které do detailu zachycuje použité materiály a postup jejich zpracování. Pracujeme tak na snížení naší ekologické stopy a zvýšení transparentnosti produktů tím, že každou sezónu bude naší snahou rozšířit právě tuto kategorii produktů. Prioritou je udržitelnost, odolnost a dlouhá životnost produktů.

Proč volba udržitelnosti?

Označení More Sustainable Choice (Udržitelnější volba) vám pomůže se zorientovat v produktech a snadno tak zjistit, které oblečení a sada obsahují největší množství materiálů nejšetrnějších pro planetu. Naše kritéria se zabývají volbou recyklovaných materiálů, jako je recyklovaný polyester v oblíbené řadě funkčního oblečení Dart, až po výhradní použití organické bavlny na místo běžné bavlny a skutečnost, že použité prachové peří je buď certifikované RDS, nebo je recyklované.

Co je tedy udržitelnější volba?

Aby byly produkty Montane kvalifikované jako udržitelné, musí používat při jejich výrobě minimálně o 50 % více udržitelnějších materiálů, které jsme definovali jako: recyklovaný obsah, organická bavlna, prachové peří s certifikací RDS a Tencel. Pokud je použita vodoodpudivá úprava DWR, musí být bez PFC, šetrnější k životnímu prostředí, aby byl produkt označen jako udržitelný.

U každého takto vybraného produktu najdete tabulku s informací, která uvádí celkové procento udržitelnějšího obsahu, další informace o použitých materiálech a případných certifikacích a také zemi výroby. 

Výpočet udržitelnosti odráží zodpovědná rozhodnutí o získávání zdrojů. Je příznačné, že neodráží celý životní cyklus produktu. Například doprava, způsob používání, praní a péče či případná likvidace.

Cesta k lepšímu

Naší povinností je zajistit, aby vás naše oblečení chránilo při nepřízní počasí a produkty zároveň obstály ve zkoušce času. Produkty, které navrhujeme, musí splňovat prvky odolnosti, funkčnosti a ochrany. V konečném důsledku to znamená, že je důležité, abychom recyklované materiály před zavedením do našeho sortimentu přísně testovali, což vyžaduje čas.

Dalším faktorem, který je třeba mít na paměti, je skutečnost, že oděvní průmysl jako celek čelí problémům s dostupností udržitelnějších materiálů. Na druhé straně jsou zde také vysoké náklady na nově vznikající technologie a recyklované materiály s nižší uhlíkovou stopou. Chceme proto zajistit, že když tyto recyklované materiály představíme, budou nejen schopny poskytovat výkon, ale budou také cenově dostupné.

Ačkoli ne každý produkt v současné době splňuje naše kritéria udržitelné volby, máme v nabídce mnohem více produktů, které obsahují některé udržitelnější materiály. Ujišťujeme vás, že pravidelně kontrolujeme náš sortiment a zkoumáme, kde je možné použití udržitelnějších materiálů, aniž bychom slevili z výkonu našich produktů.

V rámci udržitelnosti sociálního prostředí, firmy, se kterými spolupracujeme na vytváření našich produktů, dodržují principy Fair Wear Foundation. To zajišťuje, že s lidmi, kteří vyrábějí oblečení, se zachází zodpovědně a pracují přiměřenou dobu v bezpečném prostředí.

A jak můžete přispět k vyšší udržitelnosti vy?

Prohlášení o mikroplastech

S přibývajícími znalostmi o vlivu plastového odpadu na životní prostředí vyvstaly otázky o dopadu uvolňování syntetických vláken z textilií a oděvů. Společnost Montane se zavázala spolupracovat s našimi dodavateli textilu a organizacemi, jako je European Outdoor Group (EOG), aby neustále monitorovala situaci a dostupné možnosti, které mohou pomoci omezit dopad produktů, které vyrábíme.

Co můžete udělat, abyste omezili uvolňování mikrovláken?

Investice: Kvalitnější materiály vydrží déle a při praní pouští méně mikrovláken. Montane pevně věří, že závazek používat kvalitní materiály od renomovaných výrobců tkanin umožňuje, aby produkty byly co nejodolnější, prodlužovaly jejich životnost a snižovaly jejich dopad na životní prostředí.

Méně perte: Oblečení perte pouze v nezbytně nutných případech, abyste snížili spotřebu vody, omezili uvolňování mikrovláken a prodloužili životnost oděvu. Mnoho produktů z kolekce funkčního prádla Dart je doplněno o antibakteriální úpravu Polygiene, neutralizující zápach způsobený bakteriemi a plísněmi, označené značkou Bluesign, která se zaměřuje nejen na to, zda konečný produkt obsahuje znečišťující látky nebo zbytky chemikálií, ale na celý výrobní proces jeho jednotlivých složek.

Zachyťte mikrovlákna: Výzkumy prokázaly, že pračky s předním plněním snižují počet uvolňování mikrovláken během pracího cyklu. Chcete-li toto ještě snížit, zvažte použití ekologicky šetrného pracího prášku k zachycení mikrovláken a zabránění kontaminace vodních toků.

 Eliminace jednorázového plastu

Od roku 2019 je Montane členem Evropského projektu Outdoor Groups (EOG) Single Use Plastic Project. Tento projekt se snaží výrazně snížit plastový odpad na jedno použití v outdoorovém průmyslu tím, že znovu zachytí a recykluje plastové sáčky. To má omezit spotřebu a udržet plastové sáčky mimo skládky. Plastové sáčky byly označeny jako největší průmyslový zdroj jednorázového plastového znečištění, kterému čelí všechny oděvní značky. Recyklovaný LDPE (nízkohustotní polyethylen) je nyní nejrozšířenějším materiálem pro plastové sáčky (a zároveň účinně chrání produkt při transportu). Firma Montane tak dokončila přechod na používání 100% recyklovaného LDPE na všech plastových obalech v roce 2021.

Recyklované látky

Společnost Montane nadále úzce spolupracuje s dodavateli látek a materiálu, aby tam, kde je to možné, zaváděla do sortimentu nejnovější recyklované materiály, což pomáhá snižovat poptávku po primárních materiálech vyrobených z ropy. Výsledkem je pokles emise CO2 a snížení množství odpadu primárních materiálů končících na skládce.
Výkon a dlouhá životnost jsou základem našich návrhů oblečení, a proto jsme do našeho sortimentu začlenili recyklované tkaniny od dodavatelů včetně PERTEX, POLARTEC, PRIMALOFT a Allied Feather and Down.

Prohlášení PFC

Chemická úprava DWR (Durable Water Repellent - vodoodpudivá úprava), která se běžně používá na outdoorových produktech mezi jinými průmyslovými odvětvími, zahrnuje použití PFC (perfluorované sloučeniny), které poskytují vynikající vodoodpudivost a odolnost, která chrání uživatele a prodlužuje životnost produktu. Efektivní DWR zabraňují promáčení oděvů, zajišťují dlouhodobé pohodlí a zároveň chrání voděodolnou membránu před oleji a mastnotou.

V posledních letech se objevily rostoucí obavy ohledně používání PFC. Při rozpadu uhlíkových řetězců se molekuly uhlíku následně uvolňují do životního prostředí, kde se nerozpadají. Jedním, ze způsobů, jak tento proces omezit, je použití kratších chemických řetězců složených z menšího počtu molekul uhlíku, tj. přechod z 8 molekul uhlíku na 6 molekul. Dlouhodobým cílem je zcela odstranit PFC z našeho dodavatelského řetězce.

Odpovídající životní podmínky pro zvířata

Montane se stala první značkou na světě, která zavedla certifikaci standardu Responsible Down Standard (RDS) do celé své kolekce prachového peří na podzim roku 2015. Je to náš závazek vůči vám, máte jistotu, že když si vyberete výrobek s certifikací RDS, podporujete tím odpovědný dodavatelský řetězec.

Co RDS představuje?

RDS je nezávislý, globální a dobrovolně používaný standard týkající se prachového peří, který klade velký důraz na šetrné zacházení se zvířaty.

Prachové peří používané v našich výrobcích je získáváno pouze od dodavatelů, kteří dodržují přísné normy v oblasti zacházení se zvířaty a nepraktikují škubání peří ze živého ptactva a nucený výkrm. RDS také poskytuje podrobné požadavky na záležitosti týkající se kvality jídla a vody, přístupu k výběhu, zdraví a hygieny zvířat. Z certifikace vyplývá kontrola dodavatelského řetězce od farmy až k produktům.

Na podzim roku 2022 společnost Montane zavedla do sortimentu recyklovaný materiál. Z tohoto důvodu některé produkty obsahující peří nemohou být certifikovány jako RDS, protože původ peří není znám kvůli recyklaci. Ze stejného důvodu neuvádíme, zda jde o husí nebo kachní peří.

Veškerá kůže, kterou Montane používá, má certifikaci CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy), což zajišťuje, že se nepoužívají kůže z ohrožených druhů.

Biobavlna

Je všeobecně známo, že bavlna je přírodní rostlinné vlákno, ale nenechte se zmást, že to znamená, že se vyrábí přirozeně. Skutečnost je taková, že bavlna je plodina náročná na chemii a velkou spotřebu vody. Ve skutečnosti, se při pěstování bavlny celosvětově spotřebuje 18 % pesticidů a 25 % celkového množství insekticidů.

Nyní vezměte v úvahu dopad na globální ekosystémy a lidi pracující na bavlníkových farmách manipulujících s těmito chemicky vylepšenými plodinami… To je důvod, proč se společnost Montane rozhodla ve svém sortimentu používat pouze organickou bavlnu.

Tím, že organická bavlna nepoužívá škodlivé chemikálie, pomáhá chránit pracovníky na farmě, kteří s touto plodinou manipulují. Chemikálie používané v konvenčním pěstování bavlny běžně způsobují respirační onemocnění a voda ze závlahy plodin kontaminuje vodní toky, které pak využívají místní komunity.

Veškerá naše organická bavlna pochází z Indie a trička z organické bavlny jsou vyráběna v továrně certifikované podle SA8000 (Social Certification Standard) a GOTS (Global Organic Textile Standard). Naše bavlna nepochází z oblasti Sin-ťiang v Číně, kde byly hlášeny případy nucené práce a porušování lidských práv.

PVC a ftaláty

Polyvinylchlorid (PVC) se běžně používá pro sítotisk oděvů ve spojení se změkčovadly, jako jsou ftaláty. Potisky jsou tepelně fixovány na tkaniny, aby byla zajištěna odolnost po celou dobu jejich životnosti, nicméně ftaláty se mohou vyluhovat z odpadních vod výrobců oděvů, a dokonce i na pokožku nositele. Ftaláty byly spojovány s narušením hormonálních hladin a také jako podezřelý karcinogen. Z tohoto důvodu společnost Montane používá pouze tiskové barvy, které neobsahují PVC a ftaláty.

Naše cesta k udržitelnosti pokračuje, od snižování dopadu materiálů, které používáme, na životní prostředí, až po požadavky nejvyšších etických standardů v našem dodavatelském řetězci. 

← Zpět na seznam článků