5 mýtů o zimním kempování

25. února 2022

5 mýtů o zimním kempování

Pojďme se ponořit do některých mýtů o zimním kempování, které vám a vašim ratolestem brání ve spaní na sněhu. Díky spacímu systému Therm-a-Rest možná zjistíte, že vaše zóna pohodlí se nachází i tam venku za oknem a je mnohem útulnější, než jste si mysleli.

Pokud nejste medvěd, zima není určena k zimnímu spánku. Lidský duch může být uvězněn uvnitř jen tak dlouho, dokud nepotřebuje dýchat divoký horský vzduch a sníh. Zima může být perfektním obdobím pro hledání samoty na některých z vašich oblíbených, ale obvykle více přeplněných turistických tras nebo vrcholů. Pojďme se ponořit do některých mýtů o zimním kempování, které vám a vašim ratolestem brání ve spaní na sněhu. Díky spacímu systému Therm-a-Rest možná zjistíte, že vaše zóna pohodlí se nachází i tam venku za oknem a je mnohem útulnější, než jste si mysleli.

Mýtus č.1: Vybavení určené do zimy se vám nevejde do batohu

To je běžné, protože to pravděpodobně kdysi bývala pravda, jako tenkrát, když byly batohy velké, ale vybavení pro spaní v zimě ještě větší a objemnější. Naštěstí pro nás se spací pytle vyvinuly tak, že jsou super kompaktní, aniž by se nějak snížila jejich tepelná izolace. Například spací pytel Therm-a-Rest Questar 0F/-18C váží 1 210 g a je navržen pro maximální pohodlí při kempování v chladném počasí. Udrží vás v teple, aniž by vám zabral celý batoh. A ještě vám zbude místo na zábavnější věci, třeba na malou táborovou lahvinku na zahřátí?

Aha, už vím, co si myslíte... „A co moje objemná karimatka?“ Zřejmě znáte jenom tu s tlustou pěnou pro udržení tepla? Karimatky se také změnily. Z velké příšery se stala malá mrštná příšerka. NeoAir XTherm využívá špičkovou technologii Triangular Core Matrix™ k udržení sálavého tepla, abyste byli jako v bavlnce i v zimním počasí, bez nutnosti tahat se s objemnou karimatkou z minulosti. Váží nepatrných, ale odolných 430 g a poskytuje robustní koeficient tepelného odporu R-6,9. Díky špičkovému poměru tepelné izolace a hmotnosti zabere v batohu asi tolik místa, jako vaše láhev s vodou. Ať už kempujete na sněhu poprvé nebo sté, model NeoAir XTherm používají a milují zimní turisté i horolezci po celém světě.

Takže popadněte své věci a pusťte se do balení, jakmile si uvědomíte, kolik místa vám zbývá, pravděpodobně budete chtít přibalit i péřový polštářek Airhead Down Pillow. S takovým místem v batohu, proč si nedopřát maximální pohodlí?


Mýtus č. 2: Vaření v zimě je zbytečně moc práce

Vzpomeňte si na dny, kdy vás máma v zimě poslala ven a řekla, ať se nevracíte, dokud se nerozsvítí pouliční osvětlení. Vraceli jste se domů s kapsami plnými sněhu, nudlí u nosu a růžovými tvářemi, hladoví, ale šťastní, že ucítíte polévku vařící se na sporáku. Teplé jídlo zahřeje tělo i duši, ale nyní je to na vás, co bude k večeři.

Klíčem k tomu, že vás vaření v zimě bude bavit, je příprava zásob jídla a vařič vhodný pro zimní podmínky. Správný výběr vám ušetřit váhu a místo ve vašem batohu a umožní rychlou přípravu večeře. Existuje mnoho vařičů pro zimní vaření, ale náš oblíbený je MSR Reactor. Je to perfektní vařič pro zimní kempování s neuvěřitelným výkonem pro použité palivo a a ochranou proti větru. Účinně a rychle vaří vodu bez ohledu na podmínky, takže vám zbude více času na hraní karet v kempu a méně času na čekání, než se voda uvaří.

Spotřeba paliva je velmi důležitá, pokud jde o zimní kempování. Investice do efektivního vařiče znamená, že spotřebujete méně paliva, ponesete méně lahví s palivem a zbude vám více místa pro energeticky bohaté potraviny. Vaše tělo spálí více kalorií ve snaze udržet se v teple, takže svačina v průběhu dne je dobrý nápad.

Přemýšlejte o kreativních způsobech, jak rychle a bez potíží pohodlně připravit své oblíbené jídlo. Instantní bramborová kaše se dá použít k přípravě táborové verze bramborové pórkové polévky. Možná nejlepší věc na kempování na sněhu je, že máte pitnou vodu na dosah ruky. Roztavení sněhu je snadný způsob, jak zajistit lehčí batoh, protože voda je obvykle jednou z těžších věcí, které budete nosit na zádech. Jen nezapomeňte počítat se spotřebou paliva navíc.


Mýtus č. 3: Zůstat v teple dostatečném pro pohodové spaní je nemožné

Již dříve jsme mluvili o velikosti a váze spacáku Questar 0F/-18C a karimatce NeoAir XTherm, ale jak ve skutečnosti izolují? Izolační vlastnosti Therm-a-Rest produktů testují ve vlastní chladící komoře (ano, opravdu). Questar 0F/-18C má hodnotu komfortu 14 stupňů, což je více než dost na to, abyste si po přidání karimatky NeoAir XTherm udrželi pohodu celou noc. S koeficientem tepelného odporu R-6,9 má nejlepší poměr tepelné izolace a hmotnosti ze všech ultralehkých nafukovacích karimatek.

Pokud to všechno zní jako matematická rovnice, je to proto, že to tak je. Pokud jde o spací pytle a karimatky, Therm-a-Rest udělal z pohodlí vědu, koneckonců navrhují spací systémy již od roku 1972.

Stručně řečeno, Therm-a-Rest vynakládá spoustu času a energie na to, abyste se cítili dobře v kempu, ve sněhu, v dešti i na slunci. To je důvod, proč jim můžete věřit, když slibují „záruku lepšího spánku“.


Mýtus č. 4: Zůstanete zalezlí ve svém stanu až do rána

Pouze pokud chcete. Existuje mnoho způsobů, jak se v zimním kempu zabavit, jakmile postavíte stan. S lehkými a ultra sbalitelnými spacími systémy Therm-a-Rest máte více prostoru pro to, co rád nazývám... luxusní předměty.

Při zimním kempování se nebojte připevnit na batoh malou sekeru nebo skládací pilku. Pokud jste v chráněné oblasti, zjistěte si místní nařízení týkající se kácení povalených nebo odumřelých stromů. Sběr a řezání dřeva je skvělý způsob, jak zůstat v teple a zkrátit si čas v táboře. Společné rozdělávání ohně je skvělý způsob, jak se cítit extrémně soběstačný a stmelit svoji partu. I když to vyžaduje trochu více času a energie, může to být také zábavný způsob, jak uvařit večeři nebo si připravit dezert.

Oheň vás udrží venku déle a umožní vám užít si tmavé zimní noci. Existuje něco lepšího než popíjet horké nápoje pod přikrývkou hvězd? Střídejte se v řezání dříví, čtení oblíbených knih nebo hraní kostek u ohně.


Mýtus č. 5: Kempování v zimě není moc zábavné

Jako většina věcí v životě, vždy záleží na přístupu. Therm-a-Rest vyrábí vybavení, které vám umožní sbalit si batoh a vyrazit do kopců bez ohledu na roční období. Postarají se o vaše pohodlí, vy musíte dodat tu špetku pozitivní energie a nadšení.

Zatímco mnozí odpočítávají dny do léta, zatímco jejich batoh s vybavením hromadí prach ve skříni, vy máte sílu vyrazit na cestu, i když je zasněžená. Takže ať už šplháte po úzké stezce a kempujete vysoko v horách, nebo spíte v autě u svého oblíbeného zamrzlého jezera, nebo prostě jenom vyrazíte pár kilometrů za město, nenechte se těmito mýty o zimním kempování omezit v tom, abyste si užili divoká místa, která jsou nám všem přístupná.


Se správným vybavením nemusíte obětovat vaše pohodlí kvůli dobrodružství. Nebojte se tedy vystoupit ze své komfortní zóny. Někdy jsou nejlepší výlety spojené s kempováním ty, na kterých vyzkoušíme něco nového a zjistíme, že jsme odvážnější než předtím.

← Zpět na seznam článků